Açık Yöntem mi Kapalı Yöntem mi?

Kullanıcı Oyu: 4 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin değil
 

Bugünün tartışması yamanın yıllardır uygulandığı gibi açık yöntemle mi yoksa daha yeni olan kapalı yöntemle mi (laparoskopik) yerleştirileceğidir. Benim kişisel görüşüm, kapalı yöntemin maliyeti düştükçe, genel cerrahların laparoskopi deneyimi çoğaldıkça ve insana verilen değer arttıkça, kısa vadede kapalı yöntemin hızla yaygınlaşacağı şeklindedir.

Fıtık ameliyatında kapalı yöntemin avantajları

 • Ameliyat çok küçük deliklerden gerçekleştirilir.Kesinin daha kısa olması, yara komplikasyonlarını da azaltır.
  Ameliyat sonrası erken ve geç ağrılar, basit yara enfeksiyonu çok daha az görülür. Kesilerin küçük olması kozmetik açıdan da avantaj sağlar. Kısa bir süre sonra ameliyat kesilerinin yerini bulmak olanaksızdır.
 • Kapalı ameliyat sırasında hem sağ-hem sol, her iki kasık kanalını da görme imkanı vardır.
  Örneğin karşı taraf kasık ile ilgili bir şüphe varsa, ameliyat sırasında diğer taraf da zahmetsizce kontrol edilebilir. Üstelik aynı deliklerden her iki taraflı da yamamak mümkündür. İki taraflı kasık fıtıklarında laparoskopik yöntem çok avantajlıdır. Çift taraflı kasık fıtığı açık yöntemle onarıldığında, çok daha fazla yumuşak doku hasarı ve yara komplikasyonu riski vardır.
 • Kapalı yöntem sonrası işe, sosyal yaşama ve spora dönüş çok daha hızlıdır.
  Kapalı yöntem, masa başı işi yapanlar da dahil olmak üzere, işin zorluğu ile doğru orantılı olarak ciddi bir avantaj sağlar; özellikle sporcular ve vücudu ile çalışanlar için ideal bir yöntemdir.
 • Nüks fıtıkları kapalı yöntemle, daha önceki ameliyat bölgesine hiç girmeden arka taraftan onarmak mümkündür.
  İlk ameliyat açık yöntemle yapıldıysa, bölgenin orijinal anatomisi bozulduğu için bu olgularda açık yöntem teknik güçlükler içerir ve komplikasyon potansiyeline sahiptir. Dolayısıyla nüks fıtıklarda da kapalı yöntem daha başarlıdır.

Kapalı yöntemin uzun dönem sonuçları da alınmıştır. Yapılan geriye dönük çalışmalarda hem ilk uygulama hem de nüks fıtıklarda yapılan uygulamalarda, kapalı yöntemin en az açık yöntem kadar başarılı olduğu ortaya çıkmıştır. Nüks oranları birbirine eşit ve çok düşüktür. Diğer komplikasyonlar açısından da kapalı yöntem daha başarılı sonuçlar vermektedir.

Çift taraflı kasık fıtığı olanlar veya karşı tarafta da fıtık şüphesi olan hastalarda, profesyonel sporcularda, sürekli spor yapanlarda, işine hemen dönmek isteyenler veya işi fiziki güç gerektirenlerde ve nüks etmiş eski fıtıklarda kapalı yöntem ideal çözümdür.

Kapalı yöntemin dezavantajları

Maliyet: Kapalı yöntemi uygulamak için kullanılması gereken cihazlar ve bunların yanısıra tek kullanımlık olup her ameliyattan sonra atılan sarf malzemeleri vardır. Kapalı ameliyatın maliyeti açık ameliyata göre yaklaşık 1000 TL kadar daha pahalıdır.

Genel anestezi: Kapalı ameliyat sadece genel anestezi ile yapılır. Dolayısıyla ameliyat olacak kişinin genel anestezi almasında bir sakınca olmaması gerekir.

Deneyim gerektirmesi: Kapalı ameliyatı yapacak hekimlerin laparoskopik ameliyatlar konusunda deneyimli cerrahlar olması gerekir. Tüm cerrahlar açık fıtık ameliyatlarını yapabilecek eğitimle donanmışken, hem dünyada hem de ülkemizde kapalı ameliyatları yapabilen hekim sayısı nispeten sınırlıdır.

Bazı hastalara uygulanamaması. Kapalı ameliyat hangi durumlarda, kimlere yapılmaz: Boğulmuş fıtıklarda, obezite derecesinde şişmanlarda, bazı dev fıtıklarda, gebelerde, kan hastalığı olanlarda veya sürekli kan sulandırıcı kullananlarda kapalı yöntemi kullanmamak gerekir.

Eğer çift taraflı fıtığınız varsa, kasık fıtığından daha önce açık yöntemle ameliyat oldunuz ve nüks ettiyse, sporcuysanız, kendi işiniz ve bir an önce işinizin başında olmak istiyorsanız kapalı ameliyat sizin için ideal çözümdür. Bunun dışında maliyet benim için önemli değil diyen herkes kapalı ameliyat olabilir.

Eğer emekliyseniz, tek taraflı fıtığınız varsa, genel anestezi almanızda bir sakınca bulunuyorsa veya ameliyat maliyeti sizin için önemliyse, açık ameliyatı tercih edebilirsiniz.

 

 

 


Fıtık Kitaplığı