Ameliyattan Ne Kadar Sonra İşime Dönebilirim?

Kullanıcı Oyu: 4 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin değil
 

Bu sorunun cevabı yapılan işin özelliklerine, ameliyat yöntemine, cerraha ve hastaya bağlı olarak değişir.

İşiniz masa başı başı işi olabilir, araba kullanmayı gerektiren hareketli ancak yoğun beden gücü gerektirmeyen bir iş olabilir veya sadece beden gücü ile yapılan bir iş olabilir. Bir yerde çalışıyor olabilirsiniz veya kendi işiniz olabilir. Ameliyat açık yöntemle veya kapalı yöntemle yapılmış olabilir. Bunlar önceden
bilinen ve hesaba katılan değişkenlerdir.

Her insanın vücudu travmaya ve ağrıya farklı yanıt verir. İnsanların ayrıca iş motivasyonları farklı farklıdır. Son olarak da her cerrahın çalışırken çevre dokularda oluşturduğu travma yani zedelenme oranı değişir. Bu cerrahın deneyimi, kişisel özellikleri ve bu ameliyatı ne sıklıkla yaptığı ile ilgilidir. Bunlar da ölçülemeyen veya kestirilemeyen değişkenlerdir.

Biz kestirilebilir değişkenler üzerinden size bir yol göstermesi açısından şöyle bir tablo oluşturmaya çalıştık:

İŞ TARİFİ 
AÇIK OPERASYON LAP. OPERASYON
HAFİF İŞ
3-5 gün
1-3 gün
ORTA DERECEDE  BEDEN GÜCÜ 7-10 gün 3-5 gün
İLERİ DERECEDE BEDEN GÜCÜ
4-6 hafta 
10-14 gün

 

HAFİF İŞ: Masabaşı iş veya kişinin bizzat beden gücü ile çalışmadığı kendi işi

ORTA DERECEDE BEDEN GÜCÜ: Gün içinde araba ile seyahat zorunluluğu olan ve/veya 10 kg dan fazla ağırlık kaldırmak gerekmeyen işler.

İLERİ DERECEDE BEDEN GÜCÜ: İş sürecinde sürekli ağırlık kaldırmak gereken işler, iş içinde 10 kg’dan fazla ağırlık kaldırmak gereken işler veya profesyonel sporcular.

İşiniz beden gücü gerektiriyorsa, kapalı ameliyatları tercih etmenizi öneririz.

Bu değerler hastadan hastaya farklılıklar gösterebilir. Lütfen bu konudaki beklentilerinizi ameliyattan önce bizimle konuşun.

Başka kliniklerde yapılan ameliyatlardan sonra size verilen süreler daha farklı olabilir. Ameliyat olduğunuz yerden verilen sürelere uymanız sizin yararınıza olacaktır.

 


Hastalarımız İçin