Anestezi ( Narkoz )

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

GENEL ANESTEZİ - BÖLGESEL ANESTEZİ

Kasık fıtığı ameliyatlarında genel anestezi ve bölgesel anestezi seçenekleri mümkündür. Anestezinin amacı ameliyat sırasında hastanın ağrı duymasını engellemektir. Bunun için lokal veya genel anestezi modellerinden birisi seçilir. Kasık fıtığı ameliyatlarında tüm anestezi biçimleri güvenle uygulanabilir.

Kasık fıtığı için açık ameliyat şekli seçildiğinde, hastaya lokal, spinal, epidural veya genel anestezi uygulanabilir. Buna karşılık ameliyat kapalı yani laparoskopik olarak yapıldığında sadece genel anestezi seçeneği vardır.

1333614075 narkoz

 Anestezi olarak ilk seçenek genel anestezidir. Genel sağlığı uygun hastalarda en güvenli ve rahat anestezi yoludur. Genel anestezi, hastanın cerrahi girişim sırasında derin uyutulmasıdır. Hemem hemen tüm büyük cerrahi girişimler bu şekilde yapılır. 

Genel anestezi yani hastanın uyuması ya damardan yapılan bir iğne veya solutulan özel bir gaz ile sağlanır. Hasta uykuya daldığı sırada solunumu kontrol etmek için hava yolarına bir tüp yerleştirilir. Bu sırada anestezi hekimi hastanın kan basıncını, kalp hızını, solunum sayısını kontrol eder. Tüm cerrahi girişim süresince hasta uyurken bir doktor ve/veya bir anestezi teknisyeni devamlı olarak hastanın başında bekler ve hasta uyandırlırken de hava yolundaki tüp çıkarılır.
Genel anestezi için uygun olmayan hastalara geniş bir sahada anestezi elde etmek için bölgesel anestezi uygulanır. Burada amaç cerrahi girişim yapılacak bölgenin sinirlerini bloke etmektir. Bu amaçla omur ilik etrafına yapılan ilaç uygulamaları ile hastanın bacaklarında uyuşma sağlanır. Bu da hastayı uyutmadan kasık bölgesinde cerrahi girişimin yapılmasına olanak sağlar.

Epidural veya spinal anesteziye de uygun olmayan hastalara sadece lokal anestezi altında, hafif bir sedasyon yardımı ile ağrısız fıtık ameliyatı yapılabilir. Lokal anestezi hasta için ilk değil son tercih olmalıdır.

Kasık fıtığı ameliyatı olacak hastalarda anestezi şeklini belirlerken birinci kriter ameliyatın açık mı yoksa kapalı mı olacağıdır. Açık yöntemle yapılan kasık fıtığı ameliyatında tüm anestezi seçenekleri mümkündür. Kapalı yöntemle yani laparoskopik yapılacak kasık fıtığında tek seçenek en güvenli yöntem olan genel anestezidir. 

Hastaneden taburcu olurken şu soruların cevabını biliyor olmalısınız:

  • Yara bakımı için özel bir şey yapılacak mı?
  • Hangi durumlarda acil tıbbi yardım gerekebilir?
  • Ne zaman araba kullanabileceğiniz?
  • Ne zaman egzersiz yapabileceğiniz?
  • Evde kullanmanız gereken ilaçlar?
  • Sorun yaşadığınızda kaç numaradan kimi aramalısınız?
  • Kontrole ne zaman saat kaçta nereye geleceksiniz?

Fıtık onarımında kullanılan yamanın cinsini, büyüklüğünü, son kullanma tarihini ve orijinini gösteren etiket. Bu etiketin ameliyat raporunuza yapıştırılmış ve size verilmiş olması gerekir.


Hastalarımız İçin