• 0212 296 3396
  • 0541 411 90 00
  • Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Beden Gücü İle Çalışanlarda Kasık Fıtığı

Kasık fıtıkları, karın duvarındaki bir zayıf noktadan çıkar. Sanıldığı gibi ağır kaldırmak veya her hangi bir şekilde vücudu zorlamak fıtığın nedeni değil sadece tetikleyicisi olabilir. Eğer vücudumuzda karın duvarında böyle bir yırtık veya zayıf bölge olmasa sadece ağırlık kaldırmakla fıtık olmaz. Aksi takdirde bütün haltercilerin fıtık olması gerekirdi.

Beden gücü ile çalışan kişilerde meydana gelen fıtıklar sürekli çalışma nedeni ile kısa zamanda büyümeye eğilimlidir. Bu nedenle fazla ihmal etmeden en kısa sürede ameliyat olmak gerekir.

Beden Gücü İle Çalışanlarda Kasık Fıtığı Tanısı

Beden gücü ile çalışan insanlarda görülen fıtıklar direk fıtık veya indirek fıtık olabilir. İkisinin de tedavisi benzer olduğu için aralarındaki fark çok önemli değildir. Direk fıtıklar adaleyi yırtarak çıkan fıtıklardır. İndirek fıtıklar kasık kanalının açılması ile ortaya çıkan anatomik fıtıklardır. İkisi de aynı bölgede ve birbirine çok yakın yerleşimlidir. Bazen aynı kişide hem direk hem indirek fıtık olabilir ona da pantolon fıtık denir.

Fıtıkların tanısı çok kolaydır. Hasta ayaktayken, zorlanınca veya öksürmekle ağır kaldırmakla kasık bölgesinde bir şişlik oluşur. Sırt üstü uzandığında veya eli ile içeri ittiğinde bu şişliğin kaybolması kasık fıtıkları için çok belirleyicidir.

Beden Gücü İle Çalışanlarda Kasık Fıtığı Ameliyat Yaklaşımı

Beden gücü ile çalışan insanların iş motivasyonları birbirinden farklı olabilir. Kendi iş yerinde çalışan ve işine kısa zamanda dönmek isteyen birisi için kapalı ameliyat en uygun yöntemdir.

Kapalı ameliyat 3 küçük delikten yapılan br ameliyattır. Kesi çok küçük olduğu için hastanın ameliyat sonrası ağır ve zorlamalı işlere geri dönüşü daha kolaydır ve kısa süre içinde gerçekleşir. Kapalı ameliyat iş gücü kaybını azaltır.

Açık ameliyattan sonra beden gücü gerektiren işlere geri dönüş haftalar sürerken ; kapalı ameliyat olanlar bir kaç gün içinde işe başlayabilir. Kapalı ameliyatlar sırasında kullanılan malzemeler ameliyat maliyetini açık ameliyatlara göre yükseltmektedir.

Beden Gücü İle Çalışanlarda Kasık Fıtığı Ameliyatı Öncesi & Sonrası

Ameliyat saatinden 1 saat önce aç karnına hastaneye gelip yatış işlemlerini yaptırabilirsiniz. Anestezi hekiminin görmesi, kan tetkiklerinizin yapılıp ameliyata hazırlanmanız yaklaşık 1 saat sürmektedir.

Fıtık ameliyatı sonrası ağrısız ve rahattır. Ameliyattan çıktıktan 2 saat sonra su içebilir ve akşam yemeğinizi yiyebilirsiniz. Genellikle akşam yemeğinden sonra ayağa kaldırıp dolaştırdığımız hastaları akşam evine taburcu etmeyi tercih ediyoruz.

Beden gücü ile çalışan hastaların işlerine geri dönüş süreleri ameliyatın tekniğine ve işin zorluğuna göre değişmektedir. Açık ameliyatlardan sonra bu süre daha uzun; kapalı ameliyatlardan sonra daha kısadır. Size bir fikir vermesi için Ameliyattan Ne Kadar Sonra İşime Dönebilirim? Isimli yazımızı okuyabilirsiniz. Bu yazıda verilen değerler hastadan hastaya ufak tefek farklılıklar gösterebilir. Hekiminizle muayene sonrası ve ameliyat sonrası bu konuya ayrıca konuşmalısınız.

 


Kasık Fıtığı Ameliyatı