Fıtık Ameliyatı Olmazsam Ne Olur?

Kullanıcı Oyu: 4 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin değil
 

Kasık fıtıklarının ameliyat dışında bir tedavi yöntemi yoktur.

Kasık bağı kullanıp geçici rahatlık sağlanabilir belki ancak uzun zamanda bunların faydası olmaz. Hatta uzun süre fıtık bağı kullanan hastaların ameliyatları cerrahi ekibe teknik olarak bazı zorluklar çıkarabilir. Uzun süreli fıtık bağı kullanımı bu nedenle önerilmez.

Ameliyat olmazsa hasta için ne tür riskler olabilir? En kesin bilinen ve değişmez risk fıtığın zaman içinde büyümesidir. Bütün kasık fıtıkları için bu kaçınılmazdır. Özellikle indirek fıtıklar torbalara kadar inip sürekli büyüme eğilimindedir. Futbol topundan büyük hale gelebilir.

ameliyat-olmazsaFıtıklar büyüme sırasında ağrı da yaparlar. Fıtığın ağrısı –eğer boğulmuş fıtık değil ise- çok şiddetli değildir. Genel olarak hastalar bir rahatsızlık hissi veya hareket ile hissedilen acı şeklinde tarif ederler. Bu ağrı ve acı hissi uzun süre devam eder zaman zaman kesilir sonra yeniden ortaya çıkabilir. Bu ağrı fıtığın sürekli büyüdüğüne işaret eder.

Kasık fıtıklarının az görülen ancak çok tehlikeli bir komplikasyonu fıtık boğulması ve barsak düğümlenmesidir. Normalde içeri girip çıkan fıtık günün birinde dışarda sıkışıp kalır; karın içine geri dönemez ise buna fıtık boğulması denir. Boğulmuş fıtık acil bir durumdur ve mutlaka tıbbi yardım gerekir.

Boğulmuş fıtık kesesi içinde eğer barsaklar kalmışsa bu durum daha da tehlikelidir ve acil ameliyat gerektirir. Bağırsak düğümlenmesi şiddetli ağrı, bulantı kusma ve gaz dışkı çıkaramama ile aniden ortaya çıkar. Tedavi edilmediği veya gecikme olması durumunda insan hayatını tehlikeye sokan bir klinik tablo oluşur. Gangrene olan barsak kısmını çıkartmak gerekir ve böyle bir ameliyattan sonra hastanın toparlanması ve işine geri dönüşü günler hatta haftalar sürebilir.

Kasık fıtıkları insanların sosyal ve cinsel hayatları üzerinde de olumsuz etkiler yapabilir. Fıtığın zaman içinde büyümesi, cinsel aktivite sırasında kişinin ağrı ve zorluk çekmesine neden olabilir. Karın içi basınç artması ile fıtık dışarı çıkar ve zorlanmaya neden olur. Fıtığın çok büyük olması halinde pantolon üzerinden gözüken bir kitle haline gelebilir. İnsanların dikkatini çekip fıtık hastasını toplum içinde rahatsız edebilir.

Fıtıklar ağrı yapar, dış görünüşünüzü bozar, canınızı sıkar ama daha önemlisi ne zaman ve nerede ortaya çıkacağı belli olmayan, ciddi sağlık sorunlarına yol açar. Gerdirmesiz yama yöntemi ile fıtık ameliyatı olduğunuz gün eve dönebilir; en kısa sürede işinizin başında olabilirsiniz. Kapalı ameliyat son derece rahat ve güvenlidir. Bu riskler ile yaşamaya değmez.

 


Kasık Fıtığı Ameliyatı