Sık Sorulan Sorular

Kullanıcı Oyu: 4 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin değil
 

SORU: merhaba benım sorum annemle ılgılı annemın kasıklarında agrı var jınekolojık muayene oldu bı bısey cıkmadı oturup kalkarken agrım var dıyo acaba kasık fıtıgı olabılırmı kasıktakı agrılar genelde yere oturdugunda ayaga kalkarken canını acıtıyo kalkmakta zorlanıyorum dıyor cevabınız ıcın sımdıden tesekkur ederım

CEVAP: Kasık ağrısının pek çok nedeni vardır, olabilir. Bunun sadece bir tanesi fıtık olabilir. Fıtık da, şişlik ağrıdan daha önemlidir. Ağrı fıtık da her zaman görülmez. Sadece ağrı var, şişlik yoksa, fizik tedavi doktoruna başvurmalısınız. Geçmiş olsun.


SORU: Bende sol kasıkta fıtık var nasıl bir cerrahi operasyon önerirsiniz.ilgilendiğiniz için teşekkürler.

CEVAP: Tek taraflı fıtıklarda açık yöntem ile kapalı yöntem arasında hasta yaşlı, emekli veya masa başı işinde çalışıyorsa çok önemli bir iyileşme farkı yoktur. Eğer hasta bedeni ile çalışıyorsa, ağır bir işi varsa veya sporcuysa, takdirde, kapalı ameliyat sonrası işine veya spora dönüş çok daha çabuk olur. Her koşulda kapalı ameliyat hastalar için daha kolay ve konforludur ancak maliyet farkı nedeni ile daha ziyade seçici davranmak gerekir.


SORU: Merhaba eşim çift taraflı kasık fıtığı ameliyatı olacak. Açık ve kapalı ameliyattan hangisini tercih etmeliyiz ?

CEVAP: Çift taraflı fıtıklarda, kapalı yöntem çok daha avantajlı. Hastaya tek bir ameliyat güçlüğü zorluğu verme karşılığında iki tarafı da onarmak mümkündür. Ayrıca kasık fıtığı İKİ TARAFLI açık yöntemle yapıldığında, hastalarda erken dönemde ağrı, geç dönemde de uzun süreli duyu siniri kusurları olabiliyor. O nedenle iki taraflı kasık fıtıklarında kapalı yöntem idealdir.


SORU: Merhaba ben ayfer benim 1,5 yaşında oglum var tam 4 defa kasık fıtıgı ameliyatı oldu ilk ameliyatta 3 aylıkken oldu ameliyattan sonra barsakları çalışmadı ve bunun üzerine tekrar ameliyat oldu şuan tekrar çıkmış ve doktorun söyledigi şey yine ameliyat oldu ama bu kez yama koyacaklarını söyledi bu beşinci ameliyat olacak ve ben yama konusunda bir bilgiye sahip olmadıgım için size baş vurdum beni bu konuda bilgilendirseniz sevirim ne yapacagımı bilemiyorum.

CEVAP: Çocuk fıtıkları ile çocuk cerrahları ilgileniyor. Çocuklarda genel olarak yama kullanılmadığını biliyorum. Çünkü çocuk fıtıkları yamasız onarımla da çok başarılı sonuçlar verir. Bu şekilde 4 kez nüks etmiş bir çocuk fıtığı ilk kez duyuyorum. Eminim ameliyat olduğu hastanede de pek görülmüş bir durum değildir. Çareyi yama koymakta bulmuş olabilirler. Yamalar güvenlidir, rahatça kullanılabilir.


SORU: Merhaba. Benim babam fıtık hastası. Yaklasık 15 gün önce babamı Malatya'da özel bir hastaneye götürdüm fakat babamın 85 yaşında olması ve ciddi kalp problemlerinden dolayı Genel Cerrahın Kardiyologla konsültasyonu sonucunda; babamın kalp hastası olmasından dolayı ameliyatının yüksek derecede risk teşkil etiği söylendi.Malatya'daki hastanelerin teknik ve donanımlarından dolayı sizlerle bu konuyu paylaşmayı uygun gördüm ve bu konuyu ne şekilde değerlendireceğinizi, sizlerin teknik ve yöntemleriniz hakkında bilgi rica ediyorum.

CEVAP: Babanızın yaşına ve ciddi kalp sorunlarına rağmen, ameliyatını güvenle yapabiliriz. Bu konuda deneyimli, anestezi ekibimiz babanızı görür, en uygun anestezi şekline karar verir ve ameliyatını yaparız


SORU: Merhaba, cocukluktan gelen sag tarafta kasik fitigim var. Bir suredir beni cok fazla rahatsiz edip, sisip agri yapiyor. Sanirim yoga yapiyorum, o tetikliyor. Yardim almak istiyorum. M.K.

CEVAP: Hem fıtığı olup, hem de spor, plates veya yoga yapan kişilerin, bu aktiviteler esnasında sürekli karın içi basıncı arttığından, rahatsız olduğunu biliyoruz. O nedenle, ağır işi olanlara, spor yapanlara en kısa sürede ameliyat olmalarını öneriyoruz.


SORU: Bu maili babam için atıyorum.Babam 3 yıl önce yumusak doku sarkomu teshisi ile 2 ameliyat gecirdi.Ameliyat aynı bölgeden yapıldı.Sag böbrek böbreküstü bezi alındı.Kitle oldukca büyüktü.Su an kanserinden cok hernisinden kaynaklanan agrıları var ve artık dayanılmaz boyutta.Bu arada babam 78 yasında ancak genel durumu iyi.Lokal anestezi ile onarımı mümkün olabilir mi acaba? Su an mersinde ikamet ediyor ancak buraya operasyon için getirebiliriz.Saygılarımla.

CEVAP: Bu tür çok büyük fıtıklarda, çift taraflı yamalar kullanılır. Bu yamalar karnın içine konduğu için bir yüzü karın içi organlarına değer. O nedenle barsakların yapışmaması için özel üretilmiştir. Fiyatları yüksek olan bu yamalar çok başarılıdır. Babanızla ilgili sorun sadece ameliyatın genel anestezi ile yapılması gerekmektedir. Genel durumu iyi olduğunu göre güvenle yapılabilir.


SORU: Sayın yetkili, yeni doğmuş kız bebeğimizde (25 günlük ) sağ kasığında fıtık olduğunu söyledi devlet çocuk hastanesi doktoru ve bizlere anestezik yönden bebeğin daha küçük olduğunu ve temmuz sonuna kadar beklememizi temmuz sonunda ameliyat edeceklerini söylediler. bu konu ile ilgili sizlerinde görüş ve önerilerinizi rica ederim.

saygılarımla.

CEVAP: Yenidoğanda fıtıkameliyatını çocuk cerrahları yapıyor. Bebeğin dünyaya alıştığı, bir kaç sonra ameliyatın yapılması daha uygun olacaktı.


SORU: İyi günler sağ kasığımda yaklaşık 6-7 yıldır bir şişlik var. bazen kaybolup bazen tekrar ortaya çıkıyor. sanırım ameliyat olmam gerekiyor ancak ameliyattan korkuyorum. benim sorum ameliyattan sonraki kaç gün ağrılar devam eder ?

CEVAP: Tarif ettiğiniz şey kasık fıtığına benziyor. Ameliyat olmanız gerekiyor. Eğer kapalı ameliyat olursanız hiç ağrı yakınmanız olmaz. Açık ameliyat olmanız durumunda ise, 2-3 gün basit ağrı kesicilerle kontrol altına alınan hafif ağrı yakınmanız olabilir. Ancak size çok rahatsızlık vermez.


SORU: Merhaba ben 1ay önce doktora gittim ben de fıtık başlangıcı oldugnu soyledi.Fakat bu bagırsaklarda ve karnımın üst bölgesinde yanma ve agrılar oluştu bunun sebebi fıtık mı fıtıksa agrıların geçmesi için ne yapmalıyım cevabınız için şimdiden teşekür ederim.

CEVAP: Kasık fıtıkları başlangıç döneminde, ağrı yapar. Bu ağrı zaman içinde azalır. Ancak ağrılar tipik olarak kasık bölgesindedir. Sizin tarif ettiğiniz, karnınızın üst kesimindeki ağrının nedeni başka bir şey olmalıdır


SORU: Benim yeni oldu fıtık doktora gittim zamanı var dedi neden zamanı var acaba ?

CEVAP: Ben de bilemedim, "zamanı var" ile ne kast edildiğini. Keşke doktorunuza bir sorsa idiniz. Fıtık fark edildiğinde en kısa süre içinde (acil değil) ameliyat olunması gerekir. Kolay bir ameliyattır. Aynı gün taburcu olur 3-5 gün içinde işinize geri dönersiniz. O nedenle neyi beklemek gerektiğini ben de anlamadım.


SORU: 2002 yılında okmeydanı ssk da kasık fıtıgı ameliyatı oldum. Şu an aynı bölgeden sancılarım başladı. yine aynı yerde fıtık olması mümkünmüdür.

CEVAP: Evet mümkündür ancak sadece ağrı varsa, önceki gibi kasıkta şişlik olmuyorsa,
ağının nedeni fıtık olmayabilir.
HASTANIN İKİNCİ NOTU: İLGİNİZE TEŞEKKÜR EDERİM. İSTİRAHAT EDİNCE ŞU AN AGRILARIM TAMAMEN GEÇTİ.


SORU: Çift taraflı kasık fıtığı ameliyatı sonrası cinsel aktivitelere dönüş süresi nedir ?

CEVAP: Kapalı ameliyattan sonra eve çıkar çıkmaz hemen :)


SORU: Merhaba.ben profesyonel bir futbolcuyum.yaklaşık 2 ay önce kasık fıtığı ameliyatı oldum.yama yapıldı.ama hala koşamıyorum sadece yürüyebiliyorum.bu durum cok canımı sıkıyo.bu sorun daha ne kadar sürecek ve benim yapmam gereken bir şey varmı.ilginize teşekkür ederim.iyi günler...

CEVAP: Profesyonel futbolcularda ameliyatı kapalı yapmak gerekir. Deneyimli birilerinin yaptığı kapalı ameliyattan sonra 15 gün içinde düz koşulara başlayabilirsiniz. Sizin yapacağınız bir şey yoktur, ağrılarınız kısa zamanda geçecektir. Ancak 2 ay gibi uzun süre iş kaybınız olmuş. Geçmiş olsun.


SORU: Benim kasımda fıtık var ama ameliyat olamıyom bende astım bıronşit var başka çaresi varmı

CEVAP: Astım bronşit bu ameliyata hiç engel bir hal değildir. Fıtığın ameliyat dışında bşir tedavisi de yoktur.

 

 


Hastalarımız İçin