• 0212 296 3396
  • 0541 411 90 00
  • Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

İndirek Kasık Fıtıkları

İndirek kasık fıtıkları, kasık kanalından geçerek çıkan fıtıklardır. Doğumsal bir zayıf noktadan çıktıkları için oluş nedenleri doğumsaldır. Ancak ortaya çıkmaları her zaman çocukluk döneminde olmayabilir, erişkinlerde de kanalın bir zorlanma sırasında aniden açılması sonucu ortaya çıkarlar.

Anne karnındayken, bebeğin testisleri kendi karnı içinde gelişir. Doğumdan önce testisler, “processus vaginalis” denilen kanal boyunca aşağı kayıp, torbalara yerleşir. Testilerin içinden geçip torbalara indiği bu kanal veya yol daha sonra kapanır. Kanalın kapanmaması sonucu yenidoğan veya bebeklik çağında, kanalın kapanması ancak sonradan yeniden açılması sonucu da çocukluk, erişkinlik döneminde ki indirek fıtıklar oluşur.

 

İndirek Kasık Fıtıkları

 

  1. Processus vaginalis tam kapanmış, geriye ince bir iz kalmış.
  2. Processus vaginalis tam açık kalmış: çocuk fıtıkları buradan çıkar.
  3. Processus vaginalis yarı açık kalmış: erişkin fıtıkları çoklukla buradan çıkar.
  4. Fıtık oluşmuş.
  5. Fıtık oluşmuş ve torbalara kadar inmiş: scrotal fıtıklar

 

İndirek fıtıklar kasık fıtıkları içinde en çok görülen fıtıklardır. Her yaşta görülebilir. Ve çoklukla da iki taraflı olurlar. Tanı konduğunda en kısa zamanda tedavisi yapılmalıdır. Bir tarafta indirek kasık fıtığı varsa, karşı taraf kanalında tam kapanmamış olma ihtimali vardır. O tarafın da muayenede kontrol edilmesi, şüphede kalınırsa US ile bakılması doğru olacaktır.

Kapalı ameliyat sırasında iki tarafı da görme şansı olduğu için, indirek kasık fıtıklarını laparoskopik olarak onarmak, karşı tarafı da kontrol etmek açısından daha akıllıca olacaktır.

 

Kasık fıtığı tedavisi olan bir hastalıktır: İHMAL ETMEYİN; RİSK ALMAYIN.

 


KASIK FITIĞI