Kadınlarda Kasık Fıtığı

Kullanıcı Oyu: 4 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin değil
 

Kasık bölgesindeki fıtıklar kadınlarda da görülür ancak erkeklerde görüldüğü kadar sık değildir. Karın duvarında kasık bölgesindeki bir açıklıktan iç organların dışarıya doğru çıkması ile oluşur. Kasık fıtıkları her on erkeğe karşı sadece 1 kadında rastlanır.

Şişlik veya Kitle

Kadının kasığı üstünde şişlik veya bir kitle oluşması hemen hemen görünen en önemli semptomdur. Bu şişlik üst bacak ile kasık arasındaki kasık kıvrımının hemen üzerinde ortaya çıkar. Özellikle ıkınmak, öksürmek veya karın içi basıncını arttıran sportif eylemler fıtığın ortaya çıkmasını kolaylaştırır. Kadın sırt üstü yattığı zaman şişlik kaybolur.

kadin-kasik-fitigiKadınlarda kasık bölgesinde görülen fıtıklar genel olarak daha küçüktür ve kolay fark edilmeyebilir. Hastanın tek yakınması o bölgede ağrı ve hassasiyet olabilir. O nedenle kadınlarda kasık fıtıklarının muayenesinde dikkatli olmak ve emin olmak için radyolojik yardımcı yöntemleri daha sık kullanmak gerekir.

Kasık Bölgesinde Ağrı, Hassasiyet ve Basınç Hissi

Kasık fıtığı ile beraber görülen bu bölgedeki ağrı, hassasiyet veya basınç hissi kasık fıtıklarında şişliğe eşlik eden diğer semptomlardır. Bunların hepsi olması gerekmez ancak hastada bu tür yakınmalar da varsa fıtığın daha ciddi olduğu anlamına gelir: Fıtığın geçtiği yırtık veya kanal zorlanmakta ve fıtık büyümekte olabilir. Veya fıtık bölgesinden geçen iç organlar genellikle barsaklar karına geri dönemeyecek olabilir. Bu yakınmaların ciddiye alınması gerekir.
Eğer fıtık bölgesinde ciddi ağrı ve hassasiyet ile birlikte fıtık artık karın içine dönmüyorsa, fıtık boğulması veya barsak düğümlenmesi gelişmiş olabilir. Bu durumlar çok acildir ve derhal ameliyat gerektirebilir. Kadınlarda görülen kasık fıtıkları anatomik özelliklerinden dolayı, erkeklere göre daha fazla boğulma riski taşır.
Bu tür kasık ağrıları ve hassasiyetler eğer belirgin bir fıtık şişmesi yoksa başka nedenlerden de kaynaklanıyor olabilir. Hastanın dikkatli muayenesi, ultrasonografi ile değerlendirilmesi özellikle ağrılı fıtıklarda önemlidir. Ağrının fıtık dışı nedenlerden de kaynaklanabileceği unutulmamalıdır. Çünkü kasık çevresi kemik-eklem-bağlardan kaynaklanan kronik ağrıların çok sık görüldüğü bir bölgedir.

Ciddi Komplikasyonlar

Kasık fıtığı sırt üstü yatıldığında kolayca karın içine dönüp kaybolur. Daha önceleri kaybolan fıtık, artık kaybolmuyorsa boğulmuş fıtık ortaya çıkmıştır. Karın duvarındaki delikten dışarı çıkan barsaklar, yırtık içinde sıkışmış ve artık geri dönemiyor anlamına gelir. Boğulan barsaklarda dolaşım bozukluğu yani gangren olursa, çok acil ameliyat gerekir.

Boğulmuş fıtığı olan kadınlarda eğer tedavide gecikme olursa, bulantı-kusma, şiddetli karın ağrısı, ve daha sonra gaz ve dışkı çıkamayacak şekilde kabızlık gelişir. Hastanın kan değerleri ve genel durumu hızla bozulur. O nedenle dikkatli olmak hatta fıtık bu noktaya gelmeden önce uygun koşullarda ameliyat ile onarılması daha sağlıklıdır.

Kasık Fıtığının Teşhisi

Kadınlarda görülen kasık fıtıkları da tüm karın duvarı fıtıkları gibi muayene ile kolayca anlaşılır. Hastanın çok şişman olması durumlarda veya fıtığın henüz yeni başladığı erken dönemlerde el ile muayene yeterli olmazsa ultrasonografi ile kasık kanalına bakılır. Çok nadir durumlarda hastaya MR incelemesi yapılabilir.

Fıtığınız olduğunu kendi kendinize de anlayabilirsiniz: kasığın üzerine elinizi koyup öksürdüğünüzde elinizin altında hareket eden organları hissedersiniz. Bu kontrol özellikle ayakta yapıldığında cildin altında oluşan şişlik de rahatça görülebilir.

Kadınlarda Kasık Fıtığının Tedavisi

Kadınlarda görülen fıtıkların erkeklere göre çok daha az olduğunu belirtmiştik. Buna karşılık kadınlarda görülen fıtıkların önemli bir kısmı femoral fıtıklardır. Kasık bölgesinde fıtık oluşan 3 zayıf riskli bölge vardır. Direk, indirek ve femoral fıtıklar. Femoral fıtıklar biraz daha aşağıdan çıkarlar. Açık yöntemle yapılan onarımlar sırasında femoral bölge özellikle kontrol edilmezse- görülmez. Bu nedenle kadınlara yapılan fıtık ameliyatlarında femoral bölgenin de mutlaka kontrol edilmesi gerekir.

Kapalı ameliyatlarda ise her 3 bölgedeki zayıf noktaları içerden görmek mümkündür. Ayrıca kapalı ameliyat sırasında kullanılan yamalar her 3 deliği de örtecek şekilde yerleştirilir. Açık ameliyatlarda ise femoral alan biraz aşağıda kaldığı için kolayca atlanabilir.

Bu nedenle kadınlarda fıtık onarımlarında eğer mümkünse laparoskopik yöntemi seçmek daha uygundur. Açık yöntemle yapılan onarımlarda kadının mevcut direk veya indirek fıtığı onarılabilir belki ama ilerde yeni bir femoral fıtığın aynı yerden çıkmasını bu yöntem önlemez. Halbuki kapalı yöntemden sonra femoral fıtık alanı da örtüldüğü için o taraftan yeniden fıtık çıkma riski kalmamıştır.

Kadınlarda açık yöntemle kasık fıtığı ameliyatlarından sonra rahatsız edici kronik ağrılar gelişebilir. Hastaları küçük bir bölümünde olan bu ağrılar kasık bölgesinin duyu sinirlerinden zengin olmasından kaynaklanmaktadır. Kadınların bu konuda daha hassas olduğu ve ağrı görülme ihtimalininn daha yüksek olduğunu biliyoruz. Özellikle sezeryan ameliyatı olmuş ve sonrasında kronik ağrı yaşayan kadınlarda bu komplikasyon riski çok yüksektir. Kronik kasık ağrısı riski nedeni ile de kadınlarda kasık fıtığı ameliyatlarının kapalı yapılması daha doğru olabilir.

Ameliyat Öncesi ve Sonrası

Kasık fıtığı ameliyatı öncesinde sağlıklı ve genç kadınlarda özel bir hazırlık gerekmez. Ameliyat günü sabah aç karnına hastanede olmak yeterlidir. Ameliyattan önce yapılması gereken tetkikler ve anestezi muayenesi yaklaşık 1 saat sürer.

Kasık fıtığı ameliyatları her türlü anestezi ile yapılabilir: Genel, lokal, epidural veya spinal. Yapılacak olan ameliyatın yöntemi ve hastanın sağlık koşullarına göre anestezi hekimi ile hasta buna birlikte karar verir. Ameliyatın yöntemini yani açık-kapalı seçimini muayene sonrasında ameliyatı gerçekleştircek hekiminiz ile konuşarak birlikte karar vermelisiniz. Anestezi yöntemini ise, anestezi hekimi ile beraber kararlaştırabilirsiniz.

Kasık fıtığı ameliyatı sonrası hasta için ağrısız ve rahattır. Ameliyattan bir kaç saat sonra su içebilir ve ağızdan beslenmeye başlayabilirsiniz. Aynı gün akşam ayağa kalkıp dolaştıktan sonra eğer bir sorun yoksa akşam taburcu olup evinize çıkabilirsiniz.

Eve çıktıktan sonra normal yaşamınıza hemen dönersiniz. Ağırlığı 10 kilogramı geçmeyen şeyleri rahatlıkla taşıyabilirsiniz. Yaklaşık 48 saat sonra duşunuzu yapabilirsiniz ve sosyal hayatınıza işinize hızla dönebilirsiniz.

 


Kasık Fıtığı Ameliyatı