Kapalı Yöntem (Laparoskopik) Fıtık Ameliyatı

Kasık fıtıkları ağrı yapar, dış görünüşünüzü bozar, canınızı sıkar ama daha önemlisi ne zaman ve nerede ortaya çıkacağı belli olmayan, ciddi sağlık sorunlarına yol açar.
"Gerdirmesiz yama yöntemi” ile kasık fıtığı ameliyatı olduğunuz gün eve dönebilir; en kısa sürede işinizin başında olabilirsiniz.
Kasık fıtıkları, kasık bölgesinden çıkan fıtıklardır. Karın duvarı fıtıkları içinde en sık görülen fıtıklardır: tüm fıtıkların yaklaşık % 80-90’ını oluşturur. Kasık fıtıklarının büyük çoğunluğu erkeklerdedir: her 9 erkeğe karşı 1 kadında kasık fıtığı görülür.

Ameliyatta içimize ne kondu bilelim!

Fıtık ameliyatı sentetik yama ile yapılır.
Sentetik yamalar çok çeşitlidir.
Fıtık ameliyatının başarısı uygun yama seçimine bağlıdır.
Uygun yama, sağlam ve kaliteli olmalıdır. Fıtık ameliyatını yapacak hekim tarafından uygun cins ve ölçülerde seçilmelidir.

Fıtık ameliyat sonrası rahatınız ve güvenliğiniz için kullanılan malzeme çok önemlidir. Tek kullanımlık malzemenin, birden fazla kullanımı çok risklidir.

Fıtık ameliyatı olduğunuz yerden mutlaka ameliyat raporunuzu isteyin. Ameliyatta kullanılan yama-vida gibi malzemelerin marka ve modeli raporda yazılı olmalıdır.
Fıtık ameliyatında kullanılan malzemelerin etiketleri ameliyat raporuna yapıştırılmalıdır.

İçinize ne konduysa ömür boyu sizinle kalacak.
İçinize ne kondu bilmek hakkınız.

Kapalı Fıtık Ameliyatında Önemli Noktalar

Laparoskopik kasık fıtığı ameliyatı veya diğer adıyla kapalı fıtık ameliyatı, karın duvarına açılan küçük deliklerden yapılır. Göbek yakınından açılan 1.5 cm genişliğindeki delikten içeri zararsız bir gaz olan C02 verilip orada bir boşluk oluşturulur. Açılan delikten içeri kamera sokulur. Bu kamera ile hem sağ hem sol kasık kanalını ve kasık fıtığı bölgelerini aynı anda görmek mümkündür. Ardından açılan 0,5 cm'lik 2 küçük delikten içeri gönderilen el aletleri ile fıtık ameliyatı gerçekleştirilir.

Fıtık ameliyatının başında fıtık kesesi, çevre dokulardaki yapışıklardan kurtarılıp karın içine alınır. Daha sonra rulo şeklinde kıvrılan yama göbekteki delikten karın duvarı içine sokulur. Hafızalı üretilen yüksek teknolojili yamalar karın içinde açılıp eski düz haline döner. Yırtığın olduğu yere yayılan yama üst köşelerinden küçük vidalarla karın duvarına tutturulur.

Yamayı tutturmak için kullandığımız vidalar titanyumdan yapılmıştır ve yaklaşık 3,5-4 mm uzunluğundadır. Kasık fıtığı ameliyatı sırasında bu vidalardan 2-3 adet kullanılır ve bunların hastaya zararı yoktur.

Kasık fıtıkların oluş ve nüks mekanizmasında en önemli etken karın içi basıncıdır. Bu basınç her zaman karnın içinden dışına doğrudur. Kapalı fıtık ameliyatlarında yamanın karnın en iç yüzüne konması nüks ihtimalini azaltır.

Tüm fıtık ameliyatlarında kullandığımız yamalar ve vidalar ABD orijinli olup FDA onaylı yüksek kalitede ürünlerdir ve ömür boyu sizinle kalacağı için hiç bir rahatsızlık vermeyecek şekilde imal edilmişlerdir.

Fıtık ameliyatı yaptığımız her hastaya taburcu olurken mutlaka yazılı bir ameliyat raporu verilir. Bu raporda kullanılan yamanın cinsini marka ve modelini belirten etiketi yapıştırılmıştır. Ayrıca yamanın hangi katmana konduğu ve ne şekilde tespit edildiği mutlaka raporda belirtilir.

Fıtık ameliyatı olduğunuz yerden mutlaka ameliyat raporunuzu isteyin.

Kasık fıtığı ameliyatı olmazsam ne olur?

Kasık fıtığı ameliyatı olmazsa hasta için ne tür riskler olabilir: En kesin bilinen ve değişmez risk kasık fıtığının zaman içinde büyümesidir. Bütün kasık fıtıkları için bu kaçınılmazdır. Özellikle indirek fıtıklar torbalara kadar inip sürekli büyüme eğilimindedir.

Kasık fıtığı ameliyatından ne kadar sonra işime dönebilirim?

İşiniz masa başı başı işi olabilir, araba kullanmayı gerektiren hareketli ancak yoğun beden gücü gerektirmeyen bir iş olabilir veya sadece beden gücü ile yapılan bir iş olabilir. Bir yerde çalışıyor olabilirsiniz veya kendi işiniz olabilir. Kasık fıtığı ameliyatı açık yöntemle veya kapalı yöntemle yapılmış olabilir. Bunlar önceden bilinen ve hesaba katılan değişkenlerdir.

Kasık fıtığı ameliyatından ne kadar sonra spor yapmaya dönebilirim?

Arada bir düzensiz spor yapan birisi veya düzenli çalışan birisi olabilirsiniz ve hatta profesyonel sporcu da olabilirsiniz. Kasık fıtığı ameliyatı açık yöntemle veya kapalı yöntemle yapılmış olabilir. Bunlar önceden bilinen ve hesaba katılan değişkenlerdir.

Hangi hastalarda kapalı ameliyat daha avantajlıdır ?

  • Çift taraflı fıtıklarda,
  • Karşı kasıkta fıtık şüphesi olanlarda,
  • İşine hemen dönmek isteyenlerde,
  • Profesyonel sporcularda,
  • Sürekli spor yapanlarda,
  • İşi fiziki güç gerektirenlerde,
  • Nüks fıtıklarda,
  • Kasık fıtığı olan kadınlarda
    Kapalı yöntem İDEALDİR.
Sporcularda Kasık Fıtığı

Sporcularda Kasık Fıtığı

Laparoskopik ameliyatların en fazla avantaj sağladığı hastalar sporculardır. Bu yöntemle yapılan bir ameliyattan 2-3 hafta sonra antremanlara geri dönebilir.

Yaşlılarda Kasık Fıtığı

Yaşlılarda Kasık Fıtığı

Yaşlı hastalarda açık yöntem ile birlikte lokal anestezi güvenle uygulanabilir. Bu şekilde kasık fıtığı ameliyatı olamayacak hasta hemen hemen hiç yoktur.

Beden Gücüyle Çalışanlarda Kasık Fıtığı

Beden Gücüyle Çalışanlarda Kasık Fıtığı

Beden gücü ile çalışan kişilerde meydana gelen fıtıklar sürekli çalışma nedeni ile kısa zamanda büyümeye eğilimlidir. Bu nedenle fazla ihmal etmeden en kısa sürede ameliyat olmak gerekir.

Kadınlarda Kasık Fıtığı

Kadınlarda Kasık Fıtığı

Femoral fıtıklara kadınlarda daha sık rastlanır. Kapalı yöntemle konulan yamalar femoral alanı da örttüğü için kadınlarda kapalı ameliyat tercih edilmelidir.

Kalp Hastalarında Kasık Fıtığı

Kalp Hastalarında Kasık Fıtığı

Kalp hastalarının büyük çoğunluğu aspirin veya benzeri kan sulandırıcılar kullanır. Bu ilaçların ameliyattan 3-7 gün önce kesilmesi gerekir.

İki Taraflı Kasık Fıtığı

İki Taraflı Kasık Fıtığı

İki taraflı kasık fıtığı olan bir hasta eğer genel anestezi alabiliyorsa; mutlaka kapalı yöntemle ameliyat edilmelidir.