Kasık Fıtıklarında Neden Kapalı Ameliyat Yapıyorum?

Kullanıcı Oyu: 4 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin değil
 

Kasık fıtıklarında neden hep kapalı ameliyat yaptığım sorusunun cevabı çok basit: Benim kasık fıtığım olsaydı eğer, kendime yapılmasını isteyeceğim yöntemi hastalarım için de uygun görüyorum. Kasık fıtığında kapalı yöntemin daha rahat ve başarılı bir onarım olduğunu düşünüyorum.

Tam 15 yıldır karın duvarı fıtıkları ile ilgileniyorum. Kasık fıtığı için yapılabilecek her türlü ameliyatı yaptım ve sonuçlarını gördüm. Meslek pratiğimi sürdürebilmek için, fıtığın ne olduğu, anatomisi, fizik ve matematik ile ilişkisi gibi konuları yıllardır düşünüyorum. Özellikle kasık fıtığı konusu son yıllarda benim için basit bir ameliyat olmaktan çok öte, bir düşünsel mesele haline dönüştü.

Fizik ve vektörler açısından baktığımızda, tüm karın duvarı fıtıklarında, zorlanma veya güç hep karın içinden dışarı doğrudur. Koştuğumuzda, doğrulduğumuzda, öksürdüğümüzde veya merdiven çıkarken artan karın içi basıncı zamanla, zayıf noktadan fıtığın dışarıya doğru çıkmasına neden olur. Fıtık her zaman içerden dışarı doğru oluşur. Bu durumda da en mantıklı şey yamayı iç tarafa koymak olacaktır. Yamayı karın duvarında en iç tarafa koymanın en kolay yolu kapalı ameliyatlardır.

Kasık Fıtıklarında Neden Kapalı Ameliyat Yapıyorum?

Kasık fıtığında kapalı ameliyat tercih etmemin ikinci önemli nedeni, sadece dayanıklılık olarak değil, anatomik olarak da daha doğru ameliyat olmasıdır. Kasık fıtıkları 3 çeşittir: Direk kasık fıtıkları, indirek kasık fıtıkları ve femoral fıtıklar. Sağ ve sol kasık bölgesinde bu 3 farklı fıtığın çıktığı 3 farklı delik veya kanal vardır. Ameliyat kapalı yöntem ile yapıldığında, konulan yama içerden 3 deliği de rahatça örter. Böylece her 3 delik de kapatılmış olur. Ve artık aynı taraftan fıtık gelişme riski yok denecek kadar azdır. Ancak açık yöntemle yapıldığında en fazla 2 delik onarılır, üçüncüsü açıkta kalır ve ilerde oradan fıtık olma ihtimali hep vardır.

Kapalı ameliyatın üçüncü önemli avantajı işe ve spora hızlı geri dönme şansıdır. Yine kendimden örnek verirsem, ameliyat sonrası hızla işime geri dönmek isterim. Çalıştığım sürece ancak bir kazancım olduğundan ameliyat sonrası uzun süre yatmak istemem. Cuma günü kapalı ameliyatımı olsam, Pazartesi işimde olabilirim. Benzer şekilde kendi işyerinden çalışan, küçük işletmeci, esnaf ve iş motivasyonu yüksek yöneticiler için bu yöntem idealdir çünkü iş gücü ve kazanç kaybı minimumdur. Aynı şekilde spor yapan insanlar veya profesyonel sporcular için de kapalı ameliyat büyük bir avantajdır.

Bu saydığım avantajların yanında küçük kesilerden yapılması, aynı 3 küçük delikten iki tarafın birden onarılması gibi avantajları da eklersek, kasık fıtığında bence en iyi yöntem kapalı ameliyattır. Kapalı ameliyatın bir kaç koşulu vardır: İçeri geri dönmeyen boğulmuş veya dev fıtıklarda yapılmaz, daha önce kapalı ameliyat olmuş ve nüks etmiş hastalarda teknik olarak zor ve komplikasyonu riski yüksektir. Ayrıca kapalı ameliyat için hastanın mutlaka genel anestezi alacak durumda olması gerekir.

Açık ve kapalı ameliyat süreleri birbirine çok yakındır; her ikisi de yaklaşık 45-60 dakika sürer. Hastalar bir gün yatar ve ertesi günü taburcu olur ancak orta ve uzun dönem sonuçlarına baktığımızda kapalı ameliyatın olumlu etkileri hemen bir adım öne çıkar.


Kasık Fıtığı Ameliyatı