Sporcularda Kasık Fıtığı

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 
Kasık fıtıklarına sporcularda daha sık rastlanır. Özellikle ikili mücadele gerektiren futbol benzeri sporlarda adale yırtılmasına bağlı direk fıtıklar ortaya çıkar. Sporcularda görülen kasık fıtıkları hem tanı hem tedavi açısından bazı zorluklara sahiptir.

Sporcu fıtıkları daha ziyade şişlikten önce ağrı ile başlayabilir. Sporcunun aktif spor imkanını kısıtlar. Ameliyat sonrası hastanın spora dönüş beklentisi ayrıca bir profesyonel baskı oluşturur. Bu zorluklara rağmen doğru tanı ve uygun tedavi ile sporcunun aktivitelerine hızla geri dönmesi mümkündür.

Sporcularda Kasık Fıtığı Tanısı

Sporcu fıtıkları diğer fıtıklar gibi önce kasıkta şişlik ile başlamayabilir. Daha çok nokta fıtığı şeklinde kasık ağrısı ile ortaya çıkar. Kasık ağrıları sporcularda sadece fıtık nedeni ile olmaz. Kasık ağrısı yapan diğer nedenlerden ayırd etmek zaman zaman çok zor olabilir. Karın duvarını oluşturan adalelerde yırtık görülmesi ile direk fıtık teşhisi konur. Sporcularda direk fıtıklar daha fazla görülür.

Sporcu fıtıklarında tanı için ileri tetkikler gerekebilir: ultrason ve hatta MR incelemsi ile bölgeyi incelemek ayırıcı tanı için bazen şarttır.. Eldeki tüm tetkiklerin kullanılmasına rağmen tanı konamayan sporcular olabilir. Nadir de olsa laparosopik ameliyat ile tanının teyit ediliği durumlar yaşanabilir.
Sporcularda Kasık Fıtığı Ameliyatı
Sporcularda Kasık Fıtığı Ameliyatı

Sporcularda Kasık Fıtığı Ameliyatı

Bütün kasık fıtıklarını yama ile onarmak gerekir. Yamayı fıtığın olduğu yere iki yöntemle yerleştirmek mümkündür: Açık ve kapalı (laparoskopik) yöntem. Açık yöntemde yaklaşık 10 cm uzunluğunda tek bir kesi yapılırken, kapalı yöntem 3 küçük delikten gerçekleştirilir. Her iki yöntemden sonra da hasta aynı gün taburcu olabilir ancak kapalı ameliyattan sonra spora dönmek çok daha kısa sürede mümkündür. Bu nedenle sporcularda kapalı ameliyatı tercih etmek daha doğru olur.

Laparoskopik ameliyatların en fazla avantaj sağladığı hastalar sporculardır. Bu yöntemle yapılan bir ameliyattan 2-3 hafta sonra antremanlara geri dönebilir. Buna karşılık açık ameliyat sonrası bu süre çok daha uzun olacaktır. Açık ameliyat, sporcunun yaptığı sporda performans düşüşüne neden olacaktır.

Sporcularda Kasık Fıtığı Ameliyatı Öncesi ve Sonrası

Sporcularda ameliyat hazırlığı ile ilgili en zor kısım kesin tanının belgelenmesidir. Sadece ağrı ile seyreden küçük adale yırtıklarının pubis iltihapları veya başka yumuşak doku zedelenmesininin ayırd edilmesi için genellikle ileri tetkik yöntemleri gerekir.

Sporcularda Kasık Fıtığı
Sporcularda Kasık Fıtığı Ameliyatı
Sporcularda Kasık Fıtığı Ameliyatı
Sporcularda Kasık Fıtığı Ameliyatı

Tanı sonrası ameliyata karar verildikten sonra, ameliyat günü direk hastaneye gelip yatış yapılması yeterlidir. Anestezi muayenesi ve standart tetkikleri takiben ameliyat gerçekleştirilebilir.

Sporcuların ameliyat sonrası beklentisi doğal olarak en kısa süre içinde spora geri dönmektir. Kapalı ameliyatlardan sonra bu süre daha kısadır. Sporcunun yaptığı spora göre değişmekle beraber 2-3 hafta içinde antremanlara başlanabilir. Müsabakalara geri dönüş süresi mücadeleci sporlarda biraz daha uzun zaman alabilir. Kesin süreler için ameliyatınızı yapacak hekim ile ameliyat öncesi ve sonrası konuşup bilgi almanızı öneririz.

Sporcularda fıtık ameliyatı için kullanılan teknik kadar, yama seçimi de önemlidir. Kendiliğinden yapışan Progrip yamalar sporcularda çok daha hızlı ve konforlu bir iyileşme dönemi vaad eder. Bu yamalarda vida ile kemiğe tutturmak gerekmediği için, sporcu antremanlara başladığında son derece rahat ve konforludur. Esneme ve açma sırasında yamayı hissetmez, vidasız olduğu için yama kısıtlamaya neden olmaz.

Sporcularda görülen karın duvarı fıtıklarında her zaman daha ihtiyatlı olmak, ve fıtık konusunu hafife almamak gerekir: hekim, yöntem, yama seçiminde deneyime özen gösterilmelidir.. Sporcu fıtıklarında deneyimli, özellikle fıtık cerrahisinde çalışan hekimleri tercih ederseniz daha az risk almış olursunuz. İlk ameliyat çok önemlidir, nüks olduktan sonra onerımlar her zaman teknik olarak daha zordur. Hep sağlıklı ve güzel günlerde görüşmek dileği ile.

#HastamMutluBenMutlu

 


Kasık Fıtığı Ameliyatı